Kurkuma a jej účinky

Kurkuma a jej účinky

Prečo je kurkuma jednou z najdôležitejších požívatín na svete?

Vymeňte lieky za korenie. Pod týmto mottom vám prinášame článok o jednej z najväčších hviezd prírodnej lekárne – kurkume. Kurkuma čiže indický šafran sa melie zo sušeného mletého podzemku kurkumovníka dlhého (Curcuma longa), žltej farby.

Obsahuje asi 5% éterického oleja (hlavné zložky sabinen, felandren a žlté farbivo kurkumín). Táto ázijská úžitková rastlina z čeľade zázvorníkovitých má vynikajúce protizápalové účinky a je preukázateľne antioxidantom. Najnovšie sa zistilo, že významne podporuje mozgové kognitívne funkcie, najmä u starších ľudí. Ide o prírodný a veľmi účinný mozgový doping. Výsledky výskumov boli zverejnené v American Journal of Epidemiology. Existujú však ďalšie tisícky vedecko – lekárskych štúdií, ktoré majú spoločného menovateľa – vyjadrujú sa o kurkume, ako o zázraku. Kurkuma je bežnou prísadou v ajurvédskej medicíne na hojenie rán a liečbu kožných ochorení. No zvládne toho oveľa viac.

Účinky na organizmus
Žlté farbivo – kurkumín, nie je iba hlavnou zložkou korenia, ktoré mu dodáva vzhľad vzácneho šafranu – jeho hlavným prínosom je, že dokáže zablokovať enzým podporujúci rast nádorov. Je potvrdené, že táto látka môže pomôcť predchádzať alebo dokonca i liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty, kože a hrubého čreva. Spoľahlivým bojovníkom pri prevencii rakoviny prostaty je v kombinácii s karfiolom, kedy môžu spoločne zastaviť vývin takéhoto ochorenia. Klinické testy u myší zase preukázali, že kurkuma bráni šíreniu rakoviny prsníka do pľúc. Exotické korenie si vie poradiť i so vznikom melanómu kože, kedy spôsobuje zánik chorých buniek.

Určite vás teraz napadne otázka, že ak by tomu tak bolo, už by sme dávno vyhrávali boj z rakovinou. Odpoveď je taká, aká je. Trpká. Napriek obrovskému potenciálu kurkumy zmierňovať ľudské utrpenie sa pravdepodobne toto korenie nikdy nedostane medzi „schválené“ liečivá kvôli nedostatku exkluzivity, patentovateľnosti a – ziskovosti. Po pravde povedané žiaden boháč sa nevzdá len tak zo dňa na deň stoviek miliónov dolárov, ktoré získava z chemoterapických preparátov v prospech obyčajného korenia. Roky starý aforizmus hovorí: „Kto má bohatstvo, vytvára pravidla.“ Ak si všimnete postoj trebárs Európskej únie k prírodným liekom, pochopíte koľko je pravdy v tejto vete.

Vráťme sa však k samotnej kurkume

čítaj ďalej celý článok

článok zverejnený so súhlasom redakcie www.dobrarada.sk

späť na šalát

Kontakt

Príjem Objednávok
Pondelok – Piatok

Od 8:00-16:30 : (1 deň vopred )
Barbora Hajachová
mob: +421 905 231 803
email: office@vptcompany.com

Pracovný čas :
Pondelok – Piatok
Od 8:00-16:30

VPT Company s.r.o.
Jakubov 253900 63
Jakubov
IČO: 45551499
DIČ: SK2023102092
Zapísaná v Obchodnom registriOkresného súdu
Bratislava I oddiel: s.r.o.,, vl.č.66755/B

design by Add Gate s.r.o.